Dzień dziadka

W drugiej połowie stycznia, kiedy zimowy czas jest już w pełni, wnukowie zbierają się w ciepłymi i miłym domku w otoczeniu swoich dziadków, aby wsłuchać się w pełną wiary, miłości i tęsknoty opowieść o tym co było, jest a być może co i będzie. Dziadkowie to wspaniali ludzie, którzy wychowali dwa pokolenia mądrych ludzi, a teraz sami potrzebują większej uwagi, czasu, który poświęca się im, może nie na co dzień, bo często nie ma takiej możliwości, ale w każdym czasie, kiedy jest to tylko możliwe. Dzień dziadka to okazja do takiego spędzania czasu w ich otoczeniu. Ta chwila to więcej niż największy i najdroższy prezent. Nie oczekują dziadkowie wspaniałych podarunków. Chcą jednak aby wyjątkowo być z nimi.

Jaką niespodziankę podarować na dzień dziadka?

Dziadek jako nestor roku, to osoba mocno doświadczona, która określone wartości zdobywała w ciągu długich lat życia. Takie wartości starała się przekazywać najpierw swoim dzieciom, a później wnukom. Wartość to cnota, którą należy pielęgnować w każdym dniu. W tym jednym, ważnym dla dziadków, warto zaplanować pewien rodzaj niespodzianki, który jasno zadeklaruje, że wnukowie doskonale poradzili sobie z dylematem świata i raźno przez niego kroczą.

Taką niespodzianką może być książka. To wyraz tego, że dziadkowie również swoją wiedzą wspierali i budowali świadomość pokoleń. W dniu dziadka takie przypomnienie w postaci słów zapisanych na kartkach może okazać się wyjątkowe i z pewnością określi relacje, jakie panują między nimi a wnukami. Książka to również okazja do tego, aby dziadek skupił się na swoich pasjach. To podarowanie chwili sam na sam, kiedy nie ma przy nim nikogo bliskiego. Książka pozwoli na zapełnienie pustki, rozjaśni dzień i wyzwoli nowe pokłady energii życiowej.

Jaką książkę wybrać na dzień dziadka?

Nie ma chyba idealnej pozycji. Tyle książek ile osób na świecie. Tyle tematów, ilu dziadków, którzy tymi tematami się pasjonują. Są jednak pozycje uniwersalne, do których warto się choćby odnieść.

Książka, jako niespodzianka na dzień dziadka, ma przede wszystkim pokazać, że świat nie zamyka się w pewnym wieku. Każda chwila jest dobra, aby powrócić do ulubionej literatury, rozwiązać zagadki historii czy zagadki kryminalne, rozwinąć pasje czy zainteresowania. Nauczyć się czegoś na nowo i raz jeszcze przeżyć swoje życie. W końcu jest jeszcze tyle czasu aby to zrobić, warto jednak zacząć już teraz, w końcu wnuk o tym również wie. Czytając żyje się dwa razy i warto o tym pamiętać.

Tło autorstwa freepik - pl.freepik.com