Wyjątkowy prezent na Dzień dziadka

Dziadek to osoba, która w życiu każdego malucha odegrała i odgrywa dużą rolę. Jak wielka jest jego zasługa, niech świadczy to, że pod jego opieką wyrastały dwa pokolenia mądrych ludzi. Karmione wiedzą i przekonaniem, że nic co na świecie, nie jest nam dane od tak, racjonalnie i rzeczowo podchodząc do otoczenia, wpajał ogólnie pojęte normy i wartości. Wychowani w duchu poprawności, miłości i przyjaźni, raźnym krokiem kroczyć można było przez świat, nie patrząc na to, że życie przynosi określone doświadczenia. Dziadek to ostoja spokoju, której w trudnych czasach na pewno brakuje. W wyjątkowym dla niego dniu, warto o tym przypomnieć i wsłuchać się w głos kogoś bardzo mądrego i doświadczonego życiowo. Dzień dziadka (https://www.taniaksiazka.pl/t/prezenty-na-dzien-babci-i-dziadka) to święto, które nie musi być celebrowane wystawnie. Ważne, żeby być i czuć to, czego uczą nas dziadkowie.

Niespodzianka dla dziadka – ponadczasowy prezent dla dziadka

Nie ma nic bardziej ponadczasowego niż słowo. Pewnie bardziej niż wnukowie, wie o tym dziadek. Słowo to zarówno treść, symbol i głos, który wyraża wszystko. Słowo, zarówno mówione, jak i pisane, to również obcowanie, to bycie sam na sam ze sobą lub z inną osobą. Każde słowo jest ważne, zarówno te dobre jak i te złe, ważne, aby odróżniać je od siebie i wybierać tylko te pożądane wartości.

Słowo to książka. Ciepła, pachnąca, przypominająca o latach młodości, dorastania. Książka na każdym etapie życia znaczy coś więcej. Kiedyś to lektura szkolna, dziś pewnie treść, której łaknie się i pożąda całym sobą. Książki uczą, bawią oraz inspirują.

Dla dziadka taka niespodzianka to nie tylko element trwały, który wpisany jest w regał. To możliwość przeżywania drugiej młodości, przeżywania tego, co było jest i będzie. Książka daje pewne poczucie, że wolnym się jest tylko wtedy, kiedy umysł jest czysty. Dla dziadka słowo, to treść, a treść, to całe życie, które warto wykorzystać do końca.

Jakie książki wybrać?

Nie ma jednego schematu, po którym należałoby się poruszać. Tak jak wielu jest dziadków, tak wiele pozycji można by im było zadedykować. Dla jednych zatem będą to książki historyczne, historia to bowiem konik wielu z nich. Dla innych być może ważniejsze jest odkrywanie świata, miejsc i społeczności. Nigdy nie jest powiedziane, że dziadek nie wybierze się w daleką podróż, gdzieś na drugi koniec świata. Są również dziadkowie, którzy cenią sobie umiejętności. Również książki tematyczne, które zapewnią takie doświadczenia, mogą okazać się nie lada niespodzianką.

Tło - zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com